>

» Yıllar Sonra Nakille Gelen Mutluluk 

Konya'da kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 15 yıldır haftanın 3 günü 4'er saat diyalize giren hastaya, diyalize gireceği gün kadavradan nakil yapıldı.
Murat Yılmaz'a (61) yaklaşık 20 yıl önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. İlaç tedavisi olan Yılmaz, böbreklerinin tamamen işlevini yitirmesi üzerine diyalize girmeye başladı. Karapınar ilçesinden 15 yıldır Konya kent merkezine gelerek, haftanın 3 günü 4'er saat diyalize bağlanan Yılmaz, hayatta kalabilmek için her yeni güne umutla uyandı.
Yılmaz'a, Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen hastadan alınan böbrek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şakir Tavlı tarafından başarılı şekilde nakledildi.
 
Hastanenin Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şakir Tavlı, kadavradan nakil yapılan hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Böbreğin, yapılan tahliller sonucu Yılmaz'a daha çok uyum göstermesi üzerine nakledildiğini anlatan Tavlı, yakında hastayı taburcu edeceklerini dile getirdi.
 
''HAFTADA 600 KİLOMETRE YOL GİDİP GELİYORDUM''
Üç çocuk babası Murat Yılmaz, tansiyon yüksekliği, halsizlik, baş dönmesi gibi rahatsızlıklarla gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendiğini ifade etti. Çok zorlu günler geçirdiğini aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:
 
''Diyalize girmek için haftada 600 kilometre yol gidip geliyordum. Diyalize gireceğim gün telefon geldi. Organ nakli için hastaneye davet ettiler. Benimle birlikte çok sayıda kişi hastaneye gelmişti. Benden önce nakil sırasında 8 kişi vardı. 'Nasip kiminse ona nakledilsin' dedim. Benim nasibimmiş. Keşke bekleyen herkese nakil yapılabilmiş olsaydı. Hayatta kaldığım için çok mutluyum. Yakınlarının organlarını bağışlayan aileye ne kadar teşekkür etsek az olur. Herkes bağış konusunda duyarlı olmalı.'' 
 ?