>

» Koyu Renkli Gözlükler Göze Zararlı 

Retina Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Birgi Sönmezer, koyu renk camlı güneş gözlüğü kullanmanın gözlere çok büyük zararı olduğunu söyledi.
 
Gözlüklerde kullanılan cam kalitesinin çok önemli olduğunu belirten Opr. Dr. Birgi Sönmezer, “Güneş ışınları içersinde çeşitli dalga boylarına sahip ışınlar var. Bunların bazıları göze ciddi zararlar vermekte. Bunların büyük kısmı atmosferde kaybolmakta ama dünyaya ulaşan bölümü de göze ciddi zararlar vermekte. Güneş gözlükleri de bu zararlı ışınların süzülmesinde gözün bunlardan korunmasında önemli protezlerdir. Dolayısıyla gözlüklerde kullanılan cam kalitesi çok önemli. Güneş gözlüğü demek, koyu renkli cam demek değil. Çünkü koyu renkli camların tek başına kullanılması bu zararlı ışınların süzülmesini sağlamıyor. Sadece parlaklığı ve aydınlığı engelliyor. Bu zararlı ışınların süzülmesi için camlara özel bir takım kaplamalar yapılıyor. Bu sayede süzülen ışınlar göze ulaşmıyor. Sadece retina tabakasına değil, gözün diğer bölümlerinde de bunların verdiği zararlardan bu şekilde korunmuş oluyoruz” dedi.
 
Koyu renkli camların kullanılması durumunda zararlı ışınların göze daha kolay ulaştığını ifade eden Sönmezer, “Çünkü koyu renkli camlar gözün kendi savunma mekanizmasını bu ışınlara karşı geliştirdiği bazı savunma mekanizmalarında ortadan kalkmasına neden oluyor. Dolayısıyla da göze verdikleri zarar çok daha fazla. Yani insan hiçbir şey takmasa sadece bu koyu renkli camlar yerine hiçbir şey kullanmasa gözün kendi savunma mekanizmaları daha etkili olacak. Koyu renkli camlar kullanılınca da bu sefer gözün savunma mekanizmalarında bir kısmı ortadan kalkıyor. Işınların göze verdiği zararlar fazlalaşıyor. Netice olarak vatandaşımız güneş gözlüğü kullanmak istiyorsa en önemlisi bu güneş gözlüğünün manasının koyu renkli cam olmadığını bilmesi gerekir. İyi kaliteli güneş gözlüklerinin kullanılması çok önemlidir. Bütün kaliteli güneş gözlüklerinde bu zararları ışınları süzen kaplamalar camda mevcuttur. Güneş gözlükleri işportacılardan veya ne olduğu belli olmayan yerlerden alınmaması gerekir” diye konuştu.
 
 
İHA
 
 ?