>

» Ergenlikte Kilo Almamak İçin 5 Yol 

Genç kızların hayali olan zayıf bir vücuda sahip olmak imkansız değil!Zayıf bir vücuda sahip olmak, genç kızların en büyük hayali. Ancak ergenlik döneminde metabolizmalarında yaşanan birtakım değişikliklerin kilo almalarına sebebiyet verebileceğini belirten uzmanlar, alınacak basit tedbirlerle bu kiloların kolay bir şekilde verildiğini söyledi.
 
İŞTE ERGENLİKTE KİLO ALMAMANIN 5 YOLU
 
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rüştü Serter, hem kızlarda hem de erkeklerde ergenlik başlamadan önce genellikle vücut yağ oranında artışa bağlı kilo alma olduğuna dikkat çekti. 
 
Genç kızların ergenlik döneminde kilo alma sebeplerini anlatan Serter şunları söyledi:
 
"Ergenlik döneminde kızlarda östrojen hormonu seviyesi yükseliyor. Bu da kadın vücut hatlarının şekillenmesini sağlarken, yağ depolanması sonucu kilo almalarına sebep oluyor. Kadın vücudu yağlanmaya her zaman daha yatkın. Vücutta değişen hormon dengelerinin etkisi ve artan iştahın da katkısıyla aşırı kilo almaya bir eğilim ortaya çıkıyor. Bu dönemde beslenmede yapılan hatalar da genç kızların kilo almasına sebep oluyor. Ergenlik döneminde duygusal dalgalanmalar da sık olarak yaşanıyor. Bunlar hiç yememeye yol açabileceği gibi aşırı yeme isteğine de sebep olabiliyor. Beslenmede yapılan bu tip hatalar genç kızların bu dönemde hızlı kilo almasıyla sonuçlanıyor. Ergenlik çağının sonunda kızlarda salgılanan kadınlık hormonu östrojen kemiklerdeki büyüme plaklarını kapatıyor. Ergenlik dönemi boy uzamasının durması ile sonlanıyor. Bu yüzden ergenliği geç yaşayanlarda, boy uzaması bir süre daha devam ediyor. Erken ergenlikte ise genetik olarak boy uzama şansı olsa bile kemikteki büyüme plaklarının kapanması boy uzamasını sonlandırıyor. Boyu beklenenden kısa kalan genç kızların kilo fazlalığı ile karşılaşma eğilimi de doğal olarak daha fazla oluyor. Yapılan çalışmalar, erken ergenliğe giren kızların erişkinlik döneminde daha kısa ve kilolu olduklarını ortaya koyuyor. Ülkemizde genç kızlar arasında spor yapma oranının düşük olduğu bilinen bir gerçek. Ağır ders çalışma düzeninin yanında gençlere spor ve hareket için yeterli boş zamanın kalmaması özellikle bu dönemde hızlı bir şekilde kilo almaya sebebiyet veriyor".
 
 
İHA
 
 ?