>

» Dondurma Bebekler 

Op. Dr. Süleyman Tosun; gebelik elde etme bakımından taze embriyo ile dondurulmuşu arasında hiçbir farkın olmadığını söylüyor. Sperm ve embriyo dondurma işlemi yaptıran ailelerin ikiz bebekleri arasında beş yıl bulunabiliyor
Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun; azospermi (menide sperm azlığı) ve sperm dondurma işlemleri hakkında bilgi verdi: 
 Yönetmeliğe göre; kanser tanısı konan, radyoterapi veya kemoterapi tedavisi görecek erkekler ile meni örneğinde çok az sperm olan erkeklerde, spermler dondurulup saklanabilir. Sperm hücrelerinin dondurulmasında yavaş dondurma/ hızlı çözme yöntemleri tercih edilir. 
 
UZUN SÜRE SAKLANABİLİR 
 Laboratuvar şartlarında sperm hücresi dondurma-çözme işlemleri; hem daha basittir, hem de çözme sonrası canlılık oranlarında ciddi bir kayıp gözlenmez. Dondurulmak üzere laboratuvara ulaşan sperm; yoğunluğuna göre birden fazla tüp içerisinde saklanabilir. Sağlık Bakanlığı; saklanma süresini beş yıl olarak belirlemiştir. 
 Tedavi amaçlı dondurulan sperm örneklerinde; kişi her yıl sperm örneğinin saklandığı merkeze bir dilekçe verirse, örnekler istenildiği kadar saklanabilir. -150 derecenin altında saklanan spermlerde; hücre bütünlüğü korunmaktadır. Dondurulan spermler; bulundukları çok düşük sıcaklıktaki ortam değiştirilmezse, teorik olarak çok uzun süreler saklanabilir. 
 
YARARLI BİR YÖNTEM 
 Embriyo dondurma ve dondurulmuş embriyo transferi uygulamaları; doğru şekilde uygulandığında, hastanın gerek maddi, gerekse fizyolojik olarak son derece fayda görebileceği bir yaklaşımdır. Fakat ne yazık ki tüp bebek tedavisi gören her çiftte kaliteli embriyo gelişimi görülemediği için, bu yöntem kullanılamamaktadır. 
 Bu işlemde sadece dondurma- çözme işlemi sonrası gebelik oluşturma potansiyeli olan spermler seçilir. İyi bir tüp bebek merkezinde dondurulmuş embriyolar ile elde edilen sağlıklı gebelik oranları oldukça yüksektir. 
 
YENİ YÖNTEMLE artık BÜTÜN KROMOZOMLAR TARANIYOR
 Son 15 yıldır embriyoların genetik yapıları, PGD dediğimiz yöntemle inceleniyor. Bu yöntem; tekrarlayan gebelik kayıpları, başarısız tüp bebek tedavileri ve ailede kalıtsal bir rahatsızlık olduğunda, kromozomların durumunu incelemek amacıyla kullanılır. Ancak PGD'de 23 çift kromozomun hepsine bakılamıyor. Burada en önemli sıkıntı; genetik analizin bir gece içinde hızlı bir şekilde yapılması, ertesi gün ise sağlıklı embriyonun transfer edilmesi. Kısıtlı zamandan dolayı tüm kromozomlar incelenemiyor. 
 Komparatif Genetik Hibridizasyon (CGH) denilen yeni yöntemle ise bütün kromozomlar taranıyor ve genetik yapısı sağlıklı olan embriyolar ayıklanıyor. Pratikte tam oturmamış olsa bile kısa sürede kullanılmaya başlanacaktır. 
 
DONDURULMUŞ bebeklerde ANORMALLİK OLMUYOR 
 Dondurulmuş embriyo ile elde edilen gebelik ile taze embriyodan elde edilen gebelik başarısı arasında fark yoktur. Embriyonun dondurulması ve dondurulmuş embriyo transferi kurallara uygun yapılırsa; gebelik elde etme oranları aynıdır.
 20 yılı aşkın bir süreçte dondurulmuş embriyolar ile oluşan gebelikler ve doğumlar incelendiğinde; doğan çocuklarda 
herhangi bir anormallik artışı veya komplikasyon gözlenmemiştir. 
 
3 YAŞINDA İKİZİNİN DOĞUMUNU GÖRECEK
Havva-Ayhan Ertürk çifti; tam 11 yıl evlat sahibi olmak için doktor doktor dolaştı. Ayhan Ertük'e azospermi tanısı konuldu. Son tedavide elde edilen dondurulmuş embriyolardan birinin, anne adayının rahmine yerleştirilmesiyle mutlu sona ulaşıldı. Üç yıl önce Enes dünyaya geldikten sonra çift; oğullarına kardeş yapmaya karar verdi. İlk gebelik sırasında dondurulan embriyolar yeniden anneye transfer edildi. Havva Ertürk, Enes'in ikiz kardeşi olan ikinci evlatlarına da hamile kaldı.
 ?